شهر بندری بوشهر در کنار سواحل خلیج فارس و مرکز استان بوشهر است. بوشهر قدمتی هزاران ساله دارد و به دوره ساسانیان بر می گردد. سواحل زیبای خلیج فارس، نخلستان های سرسبز و ابنیه و مکان های تاریخی آن را به مقصدی جذاب و دیدنی برای توریست ها بدل کرده است. علاوه بر اماکن توریستی و طبیعت زیبا و بکر شهر، فرهنگ زندگی و غذاهای خوشمزه و تند این خطه از ایران هم بخشی از جاذبه های گردشگری بوشهر به شمار می روند.. در این مطلب به معرفی برخی از این جاذبه ها خواهیم پرداخت.

  • مسجد جامع بردستان

باستان شناسان قدمت شهر بوشهر را به زمان اردشیر شاه ساسانی نسبت داده اند و در کارنامه اردشیر بابکان از آن نام برده شده است. اما بندر امروزی بوشهر را ابومهیری (پسر ناخدا باشی کشتی های نادر شاه) ۳۰۰ سال پیش تاسیس نمود. در طول این سال ها آثار و ابنیه های تاریخی بسیاری برجای مانده اند که مسجد جامع بردستان یکی از آن ها به شمار می آید. برخی از باستان شناسان آن را قدیمی ترین عمارت متعلق به دوره اسلامی نامیده اند. مسافت و فاصله میان مسجد و بازار اصلی بوشهر ۲۰۰ کیلومتر است که حدود دو ساعت زمان خواهد برد.

مسجد جامع بردستان
مسجد جامع بردستان

مسجد جامع طی سال های گذشته چندین بار بازسازی و مرمت شده است که آخرین بار در سال ۱۲۷۳ هجری قمری توسط حیدر خان دشتی بوده است. مسجد در شهر دیر، روستای بردستان ساخته شده است. در اطراف مسجد قبرستانی متعلق به قرن چهارم یا پنجم هجری قمری است که نوشته هایی با خطوط کوفی و عربی روی آن ها مشاهده می شود.

  • بازار بوشهر

بازار قدیمی بوشهر همانند دیگر شهرهای ایران مرکز اصلی تجارت، تهیه مایحتاج و رونق بخشیدن به شهر است. بازار در دوره قاجار با معماری زیبا و دیدنی متناسب با آن عصر تاسیس گردید. در واقع معماری آن به شکلی است که نور مناسب به داخل بازار می آید اما در زمان بارش برف یا باران آب به داخل بازار نفوذ نمی کند. بازار قدیمی برای خرید سوغاتی، یکی از مناسب ترین مکان ها است.

بازار قدیمی بوشهر
بازار قدیمی بوشهر

 

  • قلعه خورموج (محمد خان دشتی)

قلعه خورموج یا قلعه محمدخان دشتی در شهر خورموج که فاصله ای ۸۷ کیلومتری از شهر بوشهر دارد، واقع شده است. سفر به آن با ماشین حدود ۱ ساعت زمان خواهد برد. قلعه در دوران قاجار و به سبک قلعه های سلجوقی و ساسانیان بنا شده است. متاسفانه اکثر بخش های قلعه خراب شده و تنها یکی از برج های آن باقی مانده است. قلعه‌ی محمدخان دشتی که در دورانی بلندترین بنای شهر خورموج به شمار می رفته و از همه ‌ی نقاط شهر نمایان بوده است، امروزه در ساخت و سازهای شهری گم شده است.

 

  • گورستان و قبر ژنرال انگلیسی

حمله استعمارگران غربی همچون انگلیس به شهر بوشهر آثار خود را برای همیشه برجای گذاشته است. ورود بعضی واژه ها، معماری به سبک دولت های استعمارگر و این قبر که متعلق به یکی از فرماندهان ارتش انگلستان در حمله آن ها به جنوب ایران است. ژنرال در سال ۱۸۵۶ میلادی در جنگ هرات به دست نیروهای ایرانی کشته شد. تا سال ۱۳۹۰ محوطه مقبره قبرستانی بود (شامل ۳۵ تن از سربازان انگلیسی) پر درخت در آن سال شهرداری گورستان را به پارک تبدیل کرد.

 

  • گنبد نمکی جاشک

گنبد نمکی جاشک در حوالی روستای گنخک در۱۴۴ کیلومتری جنوب شرقی مرکز استان واقع شده است و از بزرگ ترین و زیباترین گنبدهای نمکی ایران و خاورمیانه به شمار می آید. آبشارهای نمکی، چشمه های نمکی و دره گل کلم برخی از بخش های خارق العاده گنبد می باشند.

 

  • نخلستان های سرسبز بوشهر

نخلستان های سر سبز همانند نگینی بر انگشتر استان هستند. شهر دشتستان و آب پخش بیشترین تعداد نخل ها را در استان دارا می باشند. نخل های سر به فلک کشیده ورودی شهر آب ‌پخش جلوه بسیار زیبایی به این منطقه داده است. وجودکانال‌ های پر آب‌ در دو سمت ورودی شهر، طراوت ویژه ای به این منطقه بخشیده است تا مسافران بتوانند از آب و طبیعت در کنار هم بهره ببرند. این نخلستان ها علاوه بر زیبایی خاص دارای تنوع بالا در خرما هستند. در این مناطق علاوه بر خرما، مرکبات، لیمو، انار و … نیز می روید.

نخلستان بوشهر
نخلستان بوشهر
  • سواحل زیبای بوشهر

یکی از زیباترین جاذبه های بوشهر سواحل بی نظیر آن است. تقریبا ۸ ماه از سال هوای آن متبوع است. این استان بیشترین نوار ساحلی را در ایران دارد و به عنوان قطب ساحلی کشور شناخته می شود. گفته می شود سال ها قبل، یک سیاست مدار انگلیسی بوشهر را دریایی ترین شهر دنیا توصیف کرده بود به این معنا که وقتی از دور در کشتی به آن می نگری چنین به نظر می رسد که تا نیمه در آب قرار دارد و کرانه ای مشخص نیست.

ساحل زیبای بوشهر
ساحل زیبای بوشهر
  • غذاهای خوشمزه جنوبی

این شهر که در کنار دریای خلیج فارس قرار دارد قطب ماهی و میگو کشور به شمار می رود و از تنوع غذای دریایی بالایی برخوردار می باشد. قلیه ماهی معروف ترین غذای بوشهر است که همراه با تمبر هندی و انواع ادویه تهیه می شود. پس از نوش جان کردن قلیه می توان دسر خوش طمع منطقه که رنگینک است را خورد. زیرا این دسر خرمایی بعد از خورن ماهی کمک می کند تا طبع سرد ماهی شخص را اذیت نکند.

قلیه ماهی جنوب
قلیه ماهی جنوب
  • عمارت یا بنای تاریخی ملک

این عمارت تاریخی مربوط به دوره قاجار است و در فلکه بهمنی قرار دارد و به امر ملک ‌التجار (از تجار بزرگ) توسط معماران فرانسوی با مصالح محلی ساخته شد.

در حقیقت ملک التجار در یکی از سفرهای تجاری اش به پاریس و دیدار با یک فرانسوی، از خانه او خوشش آمد. سپس با استخدام معمار آن ساختمان و با افزودن خواسته‌ های خود، این عمارت باشکوه را ساخت. هم اکنون این عمارت مالک خصوصی دارد و امکان بازدید تنها با هماهنگی مالکان انجام می‌گیرد.

  • مدرسه سعادت مظفری

مدرسه سعادت مظفری یکی دیگر از جاذبه های  شهر بوشهر است که زمان ساخت آن به دوره قاجار بر می گردد. این مدرسه نخستین مدرسه به سبک امروزی است که در جنوب ایران تاسیس شد. احمد خان دریابیگی حاکم بوشهر در سال ۱۲۷۸ هجری شمسی این مدرسه را تاسیس کرد. انسان های بزرگی در این مدرسه درس خوانده اند. روز تاسیس این مدرسه یعنی ۱۱ بهمن را روز بوشهر نامگذاری کرده اند و چندین سال است که آن را جشن می گیرند.